W procedurze wyboru generalnego wykonawcy terminala pasażerskiego dla Centralnego Portu Komunikacyjnego będą preferowane polskie firmy – zapowiedział premier Donald Tusk. Polskie firmy będą także miały zagwarantowany udział przy realizacji elektrowni jądrowej – sześć podmiotów przejdzie specjalną certyfikację, która otworzy furtkę do współpracy z Amerykanami, także przy innych projektach.
W ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego na wybór generalnego wykonawcy terminala pasażerskiego lotniska – zapowiedział przed wtorkowym posiedzeniem rządu premier Donald Tusk. -Zapewnił, że w realizację tej części zamówienia
zostaną zaangażowane firmy z Polski. – Przyjęliśmy szczególny sposób postępowania, który umożliwi preferowanie polskich firm – powiedział premier.
Chodzi o zadanie o wartości ponad 5 mld zł – tyle ma kosztować ten etap prac (przy całkowitym koszcie przetargów jakie planuje ogłosić spółka w tym roku na poziomie ok. 30 mld zł). – Zadaniem zleceniodawcy, spółki CPK, jest takie przeprowadzenie procedury, żeby skorzystały na tych kontraktach budowlanych polskie firmy – powiedział Tusk.
Polscy przedsiębiorcy mają także skorzystać na budowie elektrowni jądrowej. Do krajowych przedsiębiorstw ma trafić z tego tytułu 60 mld zł - to tyle ile środków na tę inwestycję będzie pochodziło z budżetu państwa. To „atomowa repolonizacja” - mówił Tusk.
Przypomniał, że partnerem Polski przy budowie elektrowni jądrowej jest amerykański koncern Westinghouse. – Mam bardzo dobrą wiadomość. Polskie Elektrownie Jądrowe znalazły polskie firmy, które mogą dostarczać komponenty i części nie tylko do konwencjonalnych elektrowni, ale także do elektrowni atomowej. Zaczynamy te firmy wspierać – powiedział.
Wspólnie z amerykańskim partnerem PEJ wybrały sześć podmiotów, które rozpoczęły proces certyfikacji jakościowej. Są to: Zakład Konstrukcji Spawanych Ferrum, Famag, Elektromontaż Północ Gdynia, Mostostal Siedlce, Mostostal Kraków oraz Mostostal Kielce. Specjalne certyfikaty uprawnią te firmy do udziału w realizacji projektów jądrowych. Jak powiedział szef rządu, Amerykanie po certyfikacji chcieliby z tymi podmiotami współpracować nie tylko w Polsce, ale także przy realizacji innych projektów jądrowych.
Premier zapowiedział jednocześnie, że na rozpoczynającym się posiedzeniu rządu zostanie przyjęty
projekt zmian do Prawa zamówień publicznych, który pozwoli wykluczać z udziału w postepowaniach przetargowych wykonawców z państw trzecich.